KATALIKAI.LT
 
 

Ðventumas ir ðventieji

KAS YRA ÐVENTUMAS?

Tûlas katalikas iðvardys kelis ðventuosius, bet jam kur kas sunkiau seksis apibûdinti, kas yra ðventumas. Ðventumas në vienam krikðèioniui neturëtø bûti abstrakcija, tolima ar net nepasiekiama ir todël jo nedominanti tikrovë. Juolab, kad be ðventumo nebûtø ir ðventøjø.

Ðventumo dovana

„Paulius ir Timotiejus, Kristaus Jëzaus tarnai, visiems ðventiesiems Kristuje Jëzuje, gyvenantiems Filipuose“ (Fil 1, 1) – savo laiðkà Filipø bendruomenei pradeda apaðtalas Paulius. Jis taip kreipiasi ne á kanonizuotuosius, bet á gyvà, þemiðkà krikðèioniø bendruomenæ. Taigi mums, krikðèionims, ðventumas yra dovana, pirmoji ir esminë dovana, kurià gavome per Krikðtà. Per Krikðtà mes iðties áþengiame á Dievo ðventumà. Ðventumas – tai priklausomybë Ðventajam, triskart Ðventajam (plg. Iz 6, 3). Bûtent ðventumas kuria mûsø krikðèioniðkàjá buvimà, jis yra malonës, sudievinanèios þmogø, paverèianèios já Dievo sûnumi ar dukra, slëpinys. Tad ðia prasme visi pakrikðtytieji gali bûti vadinami ðventaisiais.

Ðventumo siekinys

Kiekvienas krikðèionis yra kvieèiamas á ðventumà, t. y. raginamas siekti ðventumo, kurio uþuomazgas gavo per Krikðtà: „Tokia gi Dievo valia – jûsø ðventëjimas“ (1 Tes 4, 3); „Taigi bûkite tokie tobuli, kaip jûsø dangiðkasis Tëvas yra tobulas“ (Mt 5, 48). Ðventumo reikia be paliovos siekti, jis yra ne tik dovana, bet ir uþduotis. Ðios dovanos ágyvendinimui „turi bûti palenktas visas krikðèioniðkasis gyvenimas“ (Novo millennio ineunte, 30). Gautoji dovana visomis jëgomis turi bûti auginama ir puoselëjama: „Visi Kristaus tikintieji, kad ir kokia bûtø jø uþimama vieta ar luomas, ðaukiami siekti krikðèioniðkojo gyvenimo pilnatvës ir meilës tobulybës“ (Lumen gentium, 5).

KAS YRA ÐVENTIEJI?

Plaèiausia prasme visi pakrikðtytieji yra ðventieji. Taèiau sakant „ðventasis“ daþniausiai turima minty kanonizuotasis, vadinasi, Baþnyèios vieðai pripaþintas ðventasis.

Pirmiausia ðventieji yra didþiulës Dievo ðeimos – Baþnyèios nariai. Ðios ðeimos nariai tarpusavyje bendrauja – dalijasi Dievo malonës dovanomis. Baþnyèia po nuodugnaus tyrimo kai kuriuos savo narius iðkilmingai kanonizuoja, t. y. paskelbia turëjus didvyriðkø dorybiø, iðlaikius iðtikimybæ Dievo malonei ir pasiekus meilës tobulybæ bei vienybæ su Kristumi – Baþnyèios Galva. Kanonizuodama ðventuosius Baþnyèia mums sako: á ðiuos brolius ir seseris Kristuje galite dràsiai kreiptis uþtarimo, sekti jø krikðèioniðko gyvenimo pavyzdþiu. Ðventieji nëra tik praeities didvyriai ar sustingæ pavyzdþiai. Jie nuolat atspindëdami Dievo ðventumà mus ragina visu gyvenimu græþtis á Vieðpatá.

Ðventieji mums atskleidþia, kad „ðventumo keliø yra daug ir pritaikytø kiekvieno paðaukimui“, taèiau „ðventumo keliai yra asmeniniai“ (Novo millennio ineunte, 31). Visi esame kvieèiami á ðventumà, kiekvienas pats turime nueiti ðá kelià.


Lietuviðki ðaltiniai internete

Greitai ðiuose puslapiuose galësite pasiskaityti apie:
Ðventøjø bendravimà
Kanonizacijà
Ðventøjø „laipsnius“: Baþnyèios mokytojus ir kankinius.

 
 
     
© 1998-2002, 2003-2005, 2006-2020 Katalikø interneto tarnyba, info@kit.lt